Czy zastanawialiście się kiedyś nad przyczyną pojawiającego się bólu i „sztywności” kręgosłupa? Jak wynika z wielu badań, ponad połowa Polaków cierpi na uporczywe dolegliwości bólowe kręgosłupa. Większość chorych stosuje środki przeciwbólowe, które jak się później okazuje stanowią jedynie krótkotrwałe rozwiązanie problemu.
Wielogodzinne siedzenie przy biurku, przyjmowanie złej postawy ( zarówno siedzącej jak i stojącej), brak aktywności fizycznej sprzyjają powstawaniu przewlekłych bólów kręgosłupa.
Dolegliwości bólowe kręgosłupa stanowią w tej chwili problem cywilizacyjny. Ponadto coraz częściej związane są z istnieniem tzw. „zespołów posturalnych” czyli zaburzeń w obrębie układu mięśniowego. Zaburzenia te prowadzą do bolesności i ograniczeń funkcji niektórych okolic naszego ciała. Jednym z najczęściej występujących zespołów posturalnych jest zespół skrzyżowania górnego czyli „cross-upper syndrome”. Przede wszystkim dotyczy osób, które przez większość godzin pracują w pozycji siedzącej.
Człowiek, który w pracy spędza wiele godzin przed komputerem przyjmuje najczęściej nieprawidłową, zgarbioną postawę: głowa i barki wysuwają się do przodu, a na plecach pojawia się charakterystyczny „żółwik”. To wszystko powoduje przeciążenie tylnej części mięśni szyi oraz górnej części kręgosłupa. Nieprawidłowa pozycja naszego ciała zmniejsza również ruchomość klatki piersiowej i w efekcie może utrudniać oddychanie. Często pojawia się również ciągnący i palący ból oraz drętwienia skóry okolicy kończyny górnej.
Innym powszechnie występującym zaburzeniem, należącym do zespołów posturalnych jest zespół skrzyżowania dolnego, który bardzo często powoduje ból i sztywność „dolnych pleców”. Ból jest często mylnie kojarzony z dyskopatią, ponieważ bardzo często charakterystycznie promieniuje do nóg. Przyczynę tego problemu stanowi natomiast niewłaściwe ustawienie odcinka lędźwiowo-krzyżowego i miednicy. Oznacza to, że mięśnie brzucha i pośladków są bardzo słabe i „odstające”. W sposób nieprawidłowy pogłębia się lordoza lędźwiowa, co skutkuje pojawieniem się zbyt dużego ”dołka” w dolnej części pleców.
Terapia wymienionych zaburzeń polega na rozluźnieniu zbyt napiętych mięśni poprzez zastosowanie różnych manualnych technik (m.in. masaż, terapia punktów spustowych, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, poizometryczna relaksacja mięśni) oraz wzmacnianiu mięśni osłabionych. W następnej kolejności pracuje się nad nauką oraz utrzymywaniem prawidłowej postawy ciała. W terapii bardzo często wykorzystuje się „kinezjotaping” czyli specjalne plastry, przynoszące ulgę napiętym i bolesnym mięśniom.
Fizjoterapeuta nie skupia się jedynie na bolesnej okolicy, tylko pracuje globalnie, ponieważ ludzkie ciała stanowi system „naczyń połączonych”. Jedno zaburzenie pociąga za sobą kolejne. Dlatego też należy usunąć pierwotną przyczynę danej dolegliwości – jest to leczenie przyczynowo-skutkowe.
Bardzo ważną kwestię stanowi również ergonomia życia codziennego pacjenta. Należy zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie miejsca pracy: ustawienie wysokości biurka, krzesła, myszki, klawiatury, fotela samochodowego itd. Fizjoterapeuta uczy w jaki sposób powinno się prawidłowo dźwigać przedmioty, jak odciążać chorą okolicę ciała, jak stać
i siadać podczas wykonywania różnych czynności itp.
Więcej informacji uzyskają Państwo w naszym gabinecie. Serdecznie zapraszamy!
tel: 696 – 015-739