Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że ćwiczenia fizyczne wpływają na poprawę funkcji naszego mózgu i przyczyniają się do zapobiegania chorobie Alzheimera. W szczególności nowe badanie z O’Donnell Brain Institute UT Southwestern sugeruje, że im niższy poziom sprawności fizycznej tym szybciej zachodzi proces degeneracji włókien nerwowych w mózgu. Prowadzi to do obniżenia poziomu zdolności poznawczych, w tym problemów z pamięcią, charakterystycznych dla osób z demencją.
Badania potwierdzają hipotezę, że poprawa kondycji fizycznej może poprawić zdrowie mózgu i spowolnić proces starzenia się
Badanie opublikowane w Journal of Alzheimer’s Disease dotyczyło jednego z dwóch podstawowych rodzaju tkanki mózgowej o nazwie istoty białej. Są to dobrze unaczynione skupiska wypustek neuronów (aksonów i dendrytów), których pozostałe części komórek tworzą drugi rodzaj tkanki – istotę szarą. Dzięki takiej budowie, możliwa jest wzajemna komunikacja między komórkami mózgu. Naukowcy zaobserwowali nasilenie zmian degeneracyjnych w istocie białej w grupie osób o gorszej kondycji fizycznej. Korelowało to z pogorszeniem się funkcji poznawczych mózgu.
Nadal jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Do tej pory nie ustalono jaki poziom sprawności fizycznej może w skuteczny sposób chronić nas przed ryzykiem demencji. Nie wiadomo również, czy aktywność fizyczna może poprawić funkcje mózgu u osób z pierwszymi objawami demencji.
Prace badawcze nad niektórymi z tych zagadnień już trwają. My proponujemy by nie czekać biernie na wyniki. Pomyśl o swoim zdrowiu. Bądź aktywny fizycznie!
Jeśli nie wiesz jaki rodzaj aktywności ruchowej będzie dla Ciebie najbezpieczniejszy, zawsze możesz skorzystać z naszych bezpłatnych konsultacji z fizjoterapeutą. Zapoznamy się z Twoim problemem zdrowotnym i dobierzemy najlepszy program ruchowy dla Ciebie. Masz tylko jedno życie. Zadbaj o nie!