Cierpisz na ból okolicy szyi, karku. Lekarz zaleca badanie radiologiczne szyjnego odcinka kręgosłupa. Odbierasz opis, którego już pierwsze zdanie wzbudza Twój niepokój: zniesienie lordozy szyjnej. Czy jest się czego obawiać? Postaram się przybliżyć temat i odpowiedzieć na następujące pytania:
– co to jest lordoza szyjna?
– czym jest zniesienie lub odwrócenie lordozy szyjnej?
– jakie są jej przyczyny?
– czy to się leczy?
– kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty lub lekarza?
– czy można temu przeciwdziałać?
Lordoza szyjna
Jest to naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa. Zaraz po narodzinach nasz kręgosłup ma postać jednego, łagodnego łuku (kifozy), który odpowiada pozycji embrionalnej dziecka. Krzywizna szyjna (lordoza) zaczyna wykształcać się jako pierwsza. Ma to miejsce we wczesnych miesiącach życia. Dziecko poznając świat reaguje na bodźce. Odwraca główkę, w końcu ją podnosi. To właśnie dzięki pracy mięśni kształtują się prawidłowe krzywizny kręgosłupa. To bardzo ważne stwierdzenie, gdyż patrząc na nasz radiogram w dorosłym życiu, widzimy tylko kości zapominając o całym bogactwie tkanek miękkich, w których są one zawieszone.
Naturalne krzywizny kręgosłupa pełnią funkcję amortyzatorów. Zmniejszają niekorzystne naprężenia, które powstają w naszym ciele podczas ruchów. Stanowią istotny element ochrony przed zmianami zwyrodnieniowymi stawów międzykręgowych.
Zniesienie lordozy, kifoza szyjna
Utrata lordozy szyjnej to nieprawidłowy stan, w którym naturalna lordoza szyjna zmniejsza się lub ulega całkowitemu wypłaszczeniu. Ale na tym nie koniec. W niektórych przypadkach może dojść do odwrócenia krzywizny. Mamy wtedy do czynienia z kifozą szyjną. U pacjentów często obserwuje się nadmierne wysunięcie głowy ku przodowi, dając charakterystyczny obraz „żółwika”. Powoduje to nieprawidłowe ustawienie pierwszego kręgu szyjnego w stosunku do czaszki. Nadmierne napięcie silnie unerwionych mięśni tej okolicy może w konsekwencji dawać objawy bólu karku, głowy, a także jej zawrotów.
Przyczyny zniesienia krzywizny szyjnej
Należy pamiętać, że jest to złożony proces i wiele czynników może mieć na niego wpływ. Są to między innymi:
– dysbalans mięśni. W uproszczeniu jest to nie prawidłowe napięcie mięśni przedniej i tylnej strony ciała. Część tkanek jest nadmiernie przykurczona i osłabiona a inne nadmiernie napięte i wydłużone. Najczęściej wynika z trybu naszego życia. Przykładem może być tzw. szyja sms-owa https://prawdaclinic.pl/2018/02/13/bol-szyi-sztywnosc-karku/
– wady wrodzone
– operacje kręgosłupa (tzw. uszkodzenia jatrogenne)
– urazy ( np. uraz szyi typu whiplash, częsty podczas wypadków samochodowych)
Dyskopatia i zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych wydają się być konsekwencją utraty krzywizny a nie jej przyczyną.
Czy to się leczy?
Dochodzimy do sedna problemu. Największym grzechem współczesnej medycyny jest próba leczenia wyników badań a nie samego pacjenta. To czy dana krzywizna kręgosłupa jest prawidłowa czy też nie, ma znaczenie tylko i wyłącznie w kontekście dolegliwości jakie zgłasza pacjent. Czy jest możliwe by osoba z „piękną” lordoza szyjną cierpiała na przewlekłe bóle kręgosłupa, natomiast ktoś z całkowicie zniesioną krzywizną cieszył się świetnym zdrowiem? Oczywiście, że tak.
Jak podkreślają naukowcy w badaniu będącym metaanalizą tego zagadnienia, opublikowanym w Journl of Craniovertebral Junction and Spine, nie ma jednoznacznych dowodów na bezpośrednią korelację między zniesieniem lordozy szyjnej a bólem tej okolicy. Ma natomiast istotne znaczenie w całym zagadnieniu patogenezy bólu kręgosłupa szyjnego.
Ufff….a co to właściwie znaczy? Jeśli cierpisz na ból kręgosłupa szyjnego a ktoś mówi Ci, że główną przyczyną jest zniesiona lordoza szyjna i teraz będziecie ją wyginać do prawidłowej pozycji – zmień terapeutę ☺
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Zawsze gdy zaobserwujemy u siebie następujące objawy:
– ból okolicy szyi nasilający się przy ruchach głowy
– bolesna sztywność i napięcie okolicy obręczy barkowej i karku
– ból promieniujący do kończyny
– mrowienia, drętwienie kończyny w ciągu dnia i/lub nocy
Należy zgłosić się do doświadczonego osteopaty, fizjoterapeuty lub lekarza. Najważniejszym etapem diagnostyki jest rzetelnie zebrany wywiad medyczny, czyli rozmowa z pacjentem. To na tym etapie stawiamy wstępne rozpoznanie, które potwierdzamy badając pacjenta. Ostatnim krokiem jest ewentualne skierowanie pacjenta na badanie obrazowe ( np. rentgen lub rezonans magnetyczny). Pamiętajmy jednak, że nie zawsze będzie to konieczne.
Czy można zapobiegać?
Najważniejsze to zaleczenie aktualnych problemów bólowych, jeśli takie już wystąpiły. Następnie należy przywrócić prawidłowy rozkład napięć w ciele. Stosuje się odpowiednie techniki mięśniowo-powięziowe a także ćwiczenia poprawiające kontrolę motoryczną i ewentualnie wzmacniające mięśnie. Ten etap wymaga specjalistycznej wiedzy i powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Trzeci krok to wznowienie lub często rozpoczęcie prawidłowej , systematycznej aktywności ruchowej. Twój fizjoterapeuta dobierze dla Ciebie odpowiednią formę ruchu.
Pamiętaj
Nigdy nie powinno się leczyć wyników badań!
Zawsze trzeb odnieść się do aktualnych objawów zgłaszanych przez pacjenta
Celem nie jest ładne zdjęcie rentgenowskie, ale dobra kondycja, sprawność i brak objawów
…..i taki właśnie powinien być cel każdej skutecznej terapii.
Michał Prawda
mgr fizjoterapii w Prawda Clinic
Źródło: J Craniovertebr Junction Spine . 2017 styczeń-marzec; 8 (1): 9-14.
Jeśli nie wiesz jaki rodzaj aktywności ruchowej będzie dla Ciebie najbezpieczniejszy, zawsze możesz skorzystać z naszych bezpłatnych konsultacji z fizjoterapeutą. Zapoznamy się z Twoim problemem zdrowotnym i dobierzemy najlepszy program ruchowy dla Ciebie. Masz tylko jedno życie. Zadbaj o nie!